رباتیک برای کودکان

بدون دیدگاه

امروزه  علم روباتیک در بین والدین بسیار محبوب شده است .تحقیقات زیادی در مورد مزایای یادگیری رباتیک در کودکان انجام شده است که نشان می دهد رباتیک تأثیرات مثبت زیادی بر روی کودکان و نوجوانان  دارد. در واقع، بسیاری از دولت‌ها در تلاش هستند تا رباتیک را در برنامه درسی مدارس خود وارد کنند.

 10 دلیل اصلی برای اینکه چرا کودکان و نوجوانان باید رباتیک را آموزش ببینند

1-رباتیک به بچه ها کمک می کند تا خلاقانه و انتقادی فکر کنند

رباتیک کودکان را تشویق می کند که خلاقانه فکر کنند، راه حل هایی برای مشکلات دنیای واقعی بسازند و طراحی کنند. و همچنین به آنها کمک می کند تا در صورت بروز مشکلات، ایده ها و راه حل های نوآورانه جدیدی ارائه دهند.

علاوه بر این، رباتیک می‌تواند بچه‌ها را تشویق کند که خارج از چارچوب فکر کنند و ایده‌های اصلی را ارائه دهند. این زمانی اتفاق می افتد که آنها سعی می کنند راه های جدید و خلاقانه ای برای استفاده از روبات های خود بیابند. به طور کلی، یادگیری در مورد رباتیک می تواند به کودکان در کسب مهارت های تفکر انتقادی و خلاقیت کمک کند.

2- رباتیک به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا توانایی حل مسئله خود را افزایش دهند

بر اساس مطالعه ای که توسط دانشگاه Ben-Gurion University of the Negev  انجام شده یادگیری رباتیک به بسیاری ازکودکان و نوجوانان کمک می کند تا چالش ها را به روشی خلاقانه حل کنند. همچنین ادعا می‌کند که بسیاری از کودکان می‌توانند با شرکت در پروژه‌های روباتیک از انواع امکانات یادگیری بهره ببرند.

این مطالعه نشان داد که کودکان خردسال اغلب مشکلات را هوشمندانه و خود به خود حل می‌کنند. در پروژه‌های رباتیک، کودکان عمدتاً با دانش کیفی و ظرفیت تشخیص پدیده‌های خاصی که بر عملکرد سیستم تأثیر می‌گذارند، کار می‌کنند.این مطالعه همچنین نشان داد که گنجاندن مهارت های حل مسئله در یک برنامه درسی مبتنی بر پروژه برای بچه ها مفید است.

 3- یادگیری رباتیک به کودکان کمک می کند تا کدنویسی را یاد بگیرند و درک کنند

رباتیک به کودکان کمک می کند تا اصول برنامه نویسی و کاربردهای آن را درک کنند. از طریق رباتیک، کودکان ربات های واقعی می سازند و به تنهایی کشف می کنند که چه چیزی می تواند خوب باشد و چه چیزی نمی تواند.همچنین، آنها یاد می گیرند که چگونه دستورالعمل های دقیقی را بنویسند که یک ربات را قادر به عملکرد می کند. علاوه بر این، برنامه نویسی/ کدنویسی یکی از موضوعات قابل بررسی است که فرصت های شغلی آینده را برای بسیاری فراهم می کند.

4 – رباتیک به بچه ها کمک می کند تا مهارت های جدید قرن 21 را بیاموزند

رباتیک علمی است که در آن پتانسیل تأثیرگذاری بر دانش آموزان را  در همه سطوح از از پیش دبستانی  تا مقطع کارشناسی ارشد را دارد. مطالعات متعدد همچنین نشان داده است که دلیل اینکه بچه ها باید رباتیک را بیاموزند این است که رباتیک می تواند به دانش آموزان کمک کند تا مهارت های مهم تحصیلی را بیاموزند. مانند نوشتن، خواندن، تحقیق، خلاقیت، همکاری، تفکر انتقادی، تصمیم گیری، حل مسئله و ارتباط. در حالی که آنها را در معرض حوزه های محتوایی مانند فیزیک، زیست شناسی، جغرافیا، ریاضیات، علوم، الکترونیک و مهندسی مکانیک قرار می دهد.

5- رباتیک به کودکان کمک می کند تا بسیاری از مفاهیم علوم و ریاضی را به صورت عملی بیاموزند

طبق مطالعه انجام شده توسط دانشگاه فناوری نانیانگ (مروری بر استفاده از ربات ها در کودکان آموزشی و خردسال)، دانش مفهومی بسیاری از بچه ها پس از استفاده از رباتیک در برنامه های آموزشی خود تا 57 درصد افزایش یافته است.

با یادگیری رباتیک، کودکان می توانند STEM را از طریق مشاهده و درگیر شدن با پروژه های عملی مطالعه کنند. به خصوص پروژه هایی که کاربرد مفاهیم نظری را در موقعیت های واقعی نشان می دهد.دانش ایده هایی مانند نیرو، حرکت و انرژی برای طراحی و برنامه نویسی روبات ها ضروری است. در اینجا بچه ها مهارت های فیزیک و مکانیک خود را بهبود می بخشند.

بچه‌ها می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌ها و استدلال منطقی برای برنامه‌ریزی روبات‌ها، اصول علوم رایانه را بیاموزند.کودکان ممکن است نیاز به استفاده از مفاهیم ریاضی مانند هندسه، اندازه‌گیری و جبر در ساخت و برنامه‌نویسی روبات‌ها داشته باشند.

از این رو،  می‌توانند ارتباط و کاربردهای دنیای واقعی را که مطالعه می‌کنند از طریق پروژه‌های رباتیک ببینند. این می تواند به دانش آموزان کمک کند که علوم و ریاضیات را جذاب تر و جذاب تر بدانند.

6- رباتیک مهارت های کار گروهی و همکاری را در بچه ها توسعه می دهد

یادگیری رباتیک به عنوان یک ابزار مفید برای پرورش “مهارت های تیمی” تلقی می شد. کار در تیم یکی از اجزای مشترک پروژه های رباتیک است که به بچه ها یاد می دهد که چگونه با مردم تعامل کنند و ارتباط برقرار کنند.

کودکانی که روی پروژه های رباتیک کار می کنند ممکن است نیاز داشته باشند وظایفی را به اعضای تیم اختصاص دهند. بنابراین آنها باید منابع و ایده ها را مبادله کنند و برای دستیابی به یک هدف مشترک از یکدیگر حمایت کنند. ارزش کار گروهی و همکاری خوب با دیگران را می توان از این طریق به کودکان آموخت.به طور کلی، کار گروهی و توانایی‌های همکاری که کودکان  و نوجوانان از طریق پروژه‌های رباتیک ایجاد می‌کنند، می‌تواند در زمینه‌های مختلف ارزشمند باشد.

7- رباتیک بچه ها را تشویق می کند تا ایده های جدید را امتحان کنند

رباتیک تجربه عملی را به شما ارائه می دهد. کودکان با انجام دادن به بهترین وجه یاد می گیرند و رباتیک به آنها اجازه می دهد ربات های خود را ایجاد و طراحی کنند که می تواند یک تجربه سرگرم کننده و لذت بخش باشد.

آزمودن ایده های جدید به آنها روش جدیدی برای استفاده از دانش خود می دهد. و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی را نیز ایجاد کنند، زیرا عمدتاً باید در یک تیم برای آماده کردن پروژه‌های خود کار کنند.

رباتیک همچنین می‌تواند یک محیط امن و منظم را ارائه دهد که در آن بچه‌ها می‌توانند بدون نگرانی درباره نتایج آزمایش کنند و ریسک کنند. حتی در حالی که ممکن است همیشه موفق نباشند، این ممکن است آنها را تشویق کند تا چیزهای جدید را امتحان کنند. به طور کلی، ربات‌ها می‌توانند ابزار مفیدی برای آموزش پذیرش شکست به بچه‌ها باشند و آن را فرصتی برای رشد بدانند.

8- رباتیک به بچه ها یاد می دهد که با شکست کنار بیایند و بر آن غلبه کنند

رباتیک می تواند به بچه ها کمک کند که شکست را به عنوان یک فرصت یادگیری ببینند در هر سطح تحصیلی، کودکان ممکن است در هنگام ایجاد و برنامه نویسی ربات ها با مشکلات و موانع روبرو شوند.

با این حال، این عقب‌نشینی‌ها می‌توانند لحظات آموزشی ارزشمندی را برای آنها فراهم کنند که استقامت و انعطاف‌پذیری را تقویت می‌کنند. کودکان و نوجوانان می توانند با غلبه بر این موانع و درس گرفتن از اشتباهات خود، ذهنیت رشد را به دست آورند و یاد بگیرند که شکست را فرصتی برای یادگیری و پیشرفت بدانند.

9- رباتیک به بچه ها کمک می کند تا مهارت های حرکتی را بیاموزند

در سنین پایین، بچه ها بیشتر احتمال دارد چیزی بسازند. هنگامی که آنها درک درستی از نظریه رباتیک پیدا کردند، می خواهند تجربیات عملی بیشتری را امتحان کنند. مانند اتصالات دادن مدار، و مونتاژ قطعات، کار با ابزارهای مختلف و قطعات کوچک و جا دادن صحیح آنها و غیره.

بچه‌ها می‌توانند مهارت‌های حرکتی خود را با ساخت و مونتاژ ربات‌ها تقویت کنند، زیرا باید از دستان خود برای رسیدگی به قطعات و اجزای کوچک استفاده کنند.بچه‌ها می‌توانند با برنامه‌نویسی ربات‌ها تایپ کردن و کار با موس رایانه را یاد بگیرند، که به آنها کمک می‌کند هماهنگی دست و چشم و مهارت انگشتانشان را توسعه دهند.

کودکان زمانی که در ایجاد و به اشتراک گذاری پروژه های مهم با کلاس خود مشارکت داشته باشند، مؤثرتر یاد می گیرند. به طور کلی، کودکان ربات های خود را می سازند و برنامه ریزی می کنند و از آنها برای انجام وظایف و چالش ها استفاده می کنند. به این ترتیب رباتیک می تواند جایگزین دلپذیر و جذابی برای جوانان برای یادگیری و تمرین مهارت های حرکتی باشد.

10-رباتیک به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند

اهمیت یادگیری رباتیک در این است که به فرزندان شما کمک می کند تا احساس غرور و موفقیت را تجربه کنند. به خصوص زمانی که آنها موفق می شوند پروژه های خود را بسازند و آنها را در دنیای واقعی کار کنند. اگر کودک در سنین پایین شروع به یادگیری رباتیک کند، در ایجاد اعتماد به نفس سودمندتر خواهد بود.

این امر دانش آموزان را تشویق می کند تا به توانایی های خود ایمان داشته باشند. علاوه بر این، آنها با شرکت در مسابقات رباتیک و المپیادها دستاوردهای قابل توجهی به دست می آورند.

نتیجه

رباتیک 1
رباتیک 1

به طور کلی، بسیاری از مطالعات تحقیقاتی ثابت کرده‌اند که یادگیری رباتیک به بچه‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌ها و دانش‌هایی را که برای موفقیت در دنیای دیجیتالی فزاینده نیاز دارند، توسعه دهند. همچنین می تواند به آنها کمک کند تا پتانسیل استفاده از فناوری را برای حل مشکلات و بهبود دنیای اطراف خود ببینند.

رباتیک با ارائه یک روش سرگرم کننده و جذاب برای یادگیری در مورد این موضوعات، به کودکان و نوجوانان کمک می کند. تا عشق به یادگیری و کنجکاوی در مورد جهان را توسعه دهند

امیدواریم 10 دلیل ذکر شده در بالا برای اینکه بچه ها باید رباتیک را یاد بگیرند برای شما مفید بوده باشد.

ایده پردازان خلاق 

نوشتهٔ پیشین
دوره
نوشتهٔ بعدی
مسابقات محاسبات ذهنی با چرتکه استان کردستان – سنندج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید